Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BNOPD0978A1Z3
Call 0804821092785% Response Rate
Send Enquiry











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 9 m |
| Covering Material | Polycarbonate Sheet |
| Structure Material | Stainless Steel |
| Gutter/Center Height | 4 m |
| Feature | Eco Friendly, Glass, Easily Assembled |
| Area | Minimum 4000 square meter |
| Built Type | Panel Build |
| Climate Control | Fan & Pad System |
| Covering Specification | 50 Mesh |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1500 Square Meter |
| Structure Material | MS Pipe |
| Covering Material | Insect Net |
| Application | Flower Farming, Nursery, Vegetable Farming |
| Span | 12 m |
| Peak Height | 3.5 m |
| Ventilation Type | Top Vent |
| Color | White |
| Built Type | Modular |
| Feature | Eco Friendly |
| Frame Coating | GI Coated |
Natural Ventilation Green House Being one of the renowned firms in the industry, we are decidedly involved in providing a high-quality array of Greenhouse.
Environmental controlled polyhouse / This type of polyhouse helps to extend the growing season or permits off-season production by way of controlling light, temperature, humidity, carbon-dioxide level and nature of root medium.
View Complete details