Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BNOPD0978A1Z3
Call 0804821092785% Response Rate
Send Enquiry














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 8 m |
| Usage/Application | Agriculture |
| Covering Material | Polythene Film |
| Shape | Dome Shaped |
| Structure Material | Galvanized Iron |
| Gutter/Center Height | 4 m |
| Material | Film, Steel |
| Built Type | Panel Build |
| Application | Nursery, Floriculture, Vegetables |
Based on new techniques and modern equipment, we are engaged in offering Protected Cultivation Polyhouses to meet the needs of our customers. Poly House Farming is gaining it importance in rural areas in India as it reduces dependency on rainfall with proper use of land. We offer this service at feasible rates.
View Complete details










Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Greenhouse Type | Tunnel |
| Structure Material | GI Pipe |
| Covering Material | Insect Net |
| Span | 10 m |
| Peak Height | 4.5 m |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Agriculture |
| Feature | Eco Friendly |
| Shape | Tunnel |
| Area | 10000 Square Feet. |
Based on new techniques and modern equipment, we are engaged in offering Polycarbonate Poly house to meet the needs of our customers. Poly House Farming is gaining it importance in rural areas in India as it reduces dependency on rainfall with proper use of land. We offer this service at feasible rates.
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Material | Polyester |
| Structure Material | GI Pipe |
| Covering Material | Poly Film |
| Span | 8 m |
| Peak Height | 5 m |
| Ventilation Type | Side And Top Vent |
| Application | Seedling, Vegetable Farming, Nursery, Flower Farming |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Service Location/City | Jaipur |
| Built Type | Panel Build |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 9.6 m |
| Material | Polyester |
| Covering Material | Polythene Film |
| Structure Material | Galvanized Iron |
| Gutter/Center Height | 5 m |
| Color | White |
| Feature | Easily Assembled |
| Climate Control | Fan & Pad System |
| Built Type | Modular |
Net Agriculture Polyhouses are advanced protected farming structures designed to create an optimized micro-environment for crop cultivation. Covered with premium quality insect net and shade net materials, these polyhouses protect crops from pests, excessive sunlight, dust, and extreme weather — while promoting healthy plant growth.
Ideal for modern growers, these structures help farmers increase productivity and crop quality with lower cultivation risks. The netted walls and roof allow natural ventilation, balanced light diffusion, and regulated temperature — making them perfect for vegetable, fruit, and flower farming.
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Greenhouse Type | Shade House |
| Structure Material | GI Pipe |
| Material | Polyester |
| Covering Material | Poly Film |
| Application | Vegetable Farming, Nursery, Seedling, Flower Farming, Fruit Farming |
| Span | 12 m |
| Peak Height | 5 m |
| Feature | Eco Friendly |
| Built Type | Modular |
| Ventilation Type | Side Vent |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Material | GI Pipe |
| Covering Material | Poly Film |
| Application | Vegetable Farming, Seedling, Flower Farming, Nursery |
| Span | 9 m |
| Peak Height | 5 m |
| Ventilation Type | Side And Top Vent |
| Color | White |
| Material | Steel, Wood |
| Feature | Easily Assembled |
| Built Type | Modular |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 4000 Square Meter |
| Greenhouse Type | Net House |
| Structure Material | GI Pipe |
| Application | Vegetable Farming |
| Material | Polyester |
| Covering Material | Shade Net |
| Span | 6 m |
| Service Location/City | Jaipur |
| Built Type | Modular |
| Pattern | Plain |
| Manufactured By | Shri ji Irrigation |
The main purpose for the Poly House is to create an internal environment regardless the external environmental. The better the control the better the crop yield and quality. The Covering Films is the best control micro climate in term of light, temperature, humidity and physical protection of the crop (winds, rain snow etc) maintaining controlled environmental at different climatic condition. Controlling the internal environment gives the possibility to extend the growing season, fresh fruit all around the year and enhanced crop quality and crop yield.
View Complete details