Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BNOPD0978A1Z3
Call 0804821092785% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 9.6 m |
| Covering Material | Insect Net |
| Structure Material | Stainless Steel |
| Feature | Eco Friendly, Easily Assembled |
| Structure | Galvanized Structure |
| Type | Agriculture Polyhouse |
| Built Type | Modular |
| Climate Control | Fan & Pad System |
| Application | Floriculture, Vegetables, Nursery |
View Complete details













Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 8 m |
| Covering Material | Insect Net |
| Structure Material | Powder Coated Steel |
| Gutter/Center Height | 4 m |
| Material | Film, Steel |
| Feature | Easily Assembled, Eco Friendly |
| Built Type | Panel Build |
| Climate Control | Natural Ventilated |
| Application | Vegetables, Nursery, Glamping |
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 9.6 m |
| Usage/Application | Agriculture |
| Covering Material | Polythene Film |
| Structure Material | Galvanized Iron |
| Gutter/Center Height | 5 m |
| Color | White |
| Material | Film, Steel |
| Feature | Easily Assembled |
| Structure | Galvanized Structure |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 8000 Square Meter |
| Mesh Size | 50 mesh |
| Material | PVC |
| Roll Width | 1.2 m |
| Roll Length | 30 m |
| Insect Protection | Mosquito, Fruit Fly, House Fly, General Insect, Whitefly, Aphid |
| Application | Door |
| Built Type | Modular |
| UV Stabilization | UV Stabilized |
| Usage Area | Residential |
| Country of Origin | Made in India |
We are actively engaged in offering to our customer’s supreme quality range of Insect Net PolyHouse. The offered net is appreciated in the market for dispatching a defect free range.
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 8 m |
| Covering Material | Polythene Film |
| Structure Material | Galvanized Iron |
| Gutter/Center Height | 4 m |
| Color | White |
| Feature | Easily Assembled |
| Built Type | Modular, Prefab |
| Climate Control | Natural Ventilated |
| Covering Specification | 200 Microns |
View Complete details











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Greenhouse Type | Naturally Ventilated |
| Frame Material | GI Pipe |
| Service Mode | Onsite |
| Design Compliance | MIDH Norms |
| Area Range | >20000 m² |
| Color | White |
| Structure | Tubular structure |
| Feature | Eco Friendly |
| Application | Hydroponics, Seedling Production, Fruit Crops, Vegetables, Nursery Plants, Flowers, Shade Loving Crops |
| Built Type | Modular |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 9.6 m |
| Covering Material | Insect Net |
| Structure Material | Stainless Steel |
| Color | White |
| Feature | Easily Assembled |
| Structure | Tubular structure |
| Type | Polyhouse Ventilator, Agriculture Polyhouse |
| Built Type | Modular |
| Climate Control | Fogging System |
View Complete details













Product Brochure
| Greenhouse Type | Naturally Ventilated |
| Frame Material | GI Pipe |
| Turnkey Scope | Structure Only |
| Type Of Greenhouse | Net House, Poly House |
| Built Type | Modular |
| Cladding Material | Insect Net |
| Service Location/City | Jaipur |
| Application | Vegetables, Nursery Plants, Flowers, Hydroponics, Seedling Production, Fruit Crops |
| Area Range | 1001–4000 m² |
| Include Irrigation System | No |
We are engaged in offering Easily Assembled Polyhouse Structure of good quality for our valued customers. Our GHS design is such that it controls the efficiency and productivity. We are offering these structure in various specifications at market leading prices.
View Complete details










Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 6 m |
| Covering Material | Shade Net |
| Structure Material | Powder Coated Steel |
| Application | Nursery, Vegetables, Floriculture |
| Span | 10 m |
| Peak Height | 5 m |
| Ventilation Type | Top Vent |
| Use | Agriculture, Shop |
| Climate Control | Fan & Pad System |
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Greenhouse Type | Net House |
| Structure Type | Tunnel Frame |
| Structure Material | GI Pipe |
| Covering Material | Insect Net |
| Material | Polyester |
| Application | Polyhouse, Hydroponics, Greenhouse, Net House, Nursery, Seedling, Shade House |
| Span | 10 m |
| Pipe Diameter | 48 mm |
| Pipe Thickness | 2.5 mm |
| Peak Height | 5 m |
Based on new techniques and modern equipment, we are engaged in offering Corn Polyhouse to meet the needs of our customers. Poly House Farming is gaining it importance in rural areas in India as it reduces dependency on rainfall with proper use of land. We offer this service at feasible rates.We provide a wide range of Nursery Shade Net are made up of premium quality raw material sourced from a reliable vendor in the market. These nets are uniquely designed and are highly applicable for domestic as well as commercial purposes. Our specialization lies in manufacturing and designing top class Shade Safety Nets. These nets are manufactured using high quality fabrics and raw-material at our state-of-the-art manufacturing facility. We have a team of highly skilled workforce along with modern machinery involved in the manufacturing. Moreover, these products are available in various sizes and specifications to meet the requirements of our valued clients.
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Greenhouse Type | Polyhouse |
| Structure Material | GI Pipe |
| Built Type | Modular |
| Application | Vegetable Farming, Organic Farming, Flower Farming, Nursery, Seedling, Hydroponics |
| Material | Polyester |
| Covering Material | Insect Net |
| Frame Coating | GI Coated |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Service Location/City | Rajasthan |
| Span | 8 m |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Tunnel Type |
| Span (Width) | 9.6 m |
| Covering Material | Insect Net |
| Material | PVC |
| Structure Material | Galvanized Iron |
| Application | Nursery, Floriculture, Vegetables |
| Gutter/Center Height | 5 m |
| Climate Control | Natural Ventilated |
| Covering Specification | 140 GSM |
| Frame Pipe Thickness | 2.9 mm |
Naturally Ventilated Poly House Designed to meet the growing needs of farmers, we come with a Naturally Ventilated Poly House. This offered poly house offers an ideal combination of humidity, temperature and light intensity that enables a healthy growth of the plants inside the structure. Provided with openings that helps releasing the hot air, this poly house is best suited for humid and hot weather conditions.
Features:
For growing vegetable and flower
Insect net included
Shade net included
View Complete details













Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Structure Type | Net House Frame |
| Structure Material | GI Pipe |
| Material | PVC |
| Application | Hardening, Seedling, Hydroponics, Net House, Nursery, Greenhouse, Polyhouse, Shade House |
| Pipe Diameter | 76 mm |
| Pipe Thickness | 2.0 mm |
| Peak Height | 3.5 m |
| Color | White |
| Use | Agriculture |
| Frame Coating | Hot Dip Galvanized |
View Complete details