Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BNOPD0978A1Z3
Call 0804821092785% Response Rate
Send Enquiry











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1500 Square Meter |
| Area | 2000 sq m (21528 sq ft) |
| Structure Material | GI Pipe |
| Material | HDPE |
| Structure Design | Dome Roof |
| Net Type | Shade Net |
| Included Components | Drip Irrigation System |
| Use | Vegetable Farming |
| Feature | Eco Friendly, Easily Assembled |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Agriculture |
Eco friendly in nature, these Doom Type Net House are best in working and can be obtained from market in many sizes and shapes. Durable in nature, these houses are tear resistant and completely safe from the attack by weather and birds. Light in weight, these houses are easily portable and present in the market at low expense.
View Complete details










Product Brochure
| Greenhouse Type | Polyhouse |
| Structure Material | GI Pipe |
| Covering Material | Poly Film |
| Built Type | Modular |
| Span | 10 m |
| Peak Height | 4.5 m |
| Application | Organic Farming, Nursery, Vegetable Farming, Seed Production, Poly House Farming |
| Material | Steel |
| Ventilation Type | Natural |
| Door Type | Double Door |
View Complete details













Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Area | 1000 sq m (10764 sq ft) |
| Structure Material | GI Pipe |
| Structure Design | Dome Roof |
| Net Type | Hail Net, Insect Net, Shade Net |
| Included Components | Drip Irrigation System, Fogger System |
| Use | Shade Net, Nursery, Vegetable Farming, Insect Net, Floriculture |
| Type | Net Polyhouse, Agriculture Polyhouse |
| Built Type | Modular, Panel Build |
| Shading Percentage | 75% |
| Cover Color | White |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Area | 2000 sq m (21528 sq ft) |
| Structure Material | GI Pipe |
| Structure Design | Flat Roof |
| Net Type | Insect Net, Hail Net, Shade Net |
| Use | Transplants |
| Included Components | Fogger System, Drip Irrigation System |
| Feature | Easily Assembled |
| Built Type | Modular |
| Shading Percentage | 75% |
| Cover Color | Green |
View Complete details










Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Area | 2000 sq m (21528 sq ft) |
| Structure Material | GI Pipe |
| Structure Design | Dome Roof |
| Net Type | Shade Net, Insect Net |
| Included Components | Drip Irrigation System, Fogger System |
| Use | Floriculture, Insect Net, Shade Net, Vegetable Farming |
| Feature | Easily Assembled |
| Gutter Height | 4 Meter |
| Built Type | Panel Build |
| Pattern | Plain |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1500 Square Meter |
| Area | 4000 sq m (1 acre) |
| Structure Material | GI Pipe |
| Structure Design | Flat Roof |
| Net Type | Insect Net, Shade Net |
| Included Components | Fogger System, Drip Irrigation System |
| Use | Floriculture, Vegetable Farming, Nursery |
| Color | Green |
| Feature | Eco Friendly, Easily Assembled |
| Built Type | Panel Build |
| Shading Percentage | 75% |
View Complete details













Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Shade Rate | 50% |
| Material | HDPE Plastic |
| Net Type | Knitted |
| Width | 6 m |
| Brand | Shri ji Green |
| GSM | 50 gsm |
| Usage/Application | Agriculture |
| Length | 100 m |
| Built Type | Prefab |
| UV Protection | Yes |
View Complete details